مقالات

تفاوت های پروفیل pvc و upvc

از دیدگاه علم روانشناسی ساختمان هایی که درون آنها زندگی میکنیم نقش اساسی در روحیه ادمی دارند. همه ما خوب می دانیم با فراهم کردن امکانات اولیه و همچنین جذابیت بخشیدن به ظاهر ساختمان ها  چه مسکونی وچه اداری می تواتیم زندگی شادتر و آرام تری برای خانواده خود محیا کنیم.

امروزه در انجام یک پروژه ساختمانی، درب و پنجره دوجداره ساختمان های مسکونی و تجاری به دلیل مزایای بی نظیری که دارد مورد توجه تمامی افراد اهل فن قرار گرفته و می توان به جرات گفت که تحول اساسی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرده است و علاوه بر زیباسازی از جنبه اقتصادی نیز موجب بهینه سازی انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های زندگی نیز گردیده است.

بنابراین، مهم است که قبل از سرمایه گذاری در تاسیسات ، طیف وسیعی از مواد مانند پی وی سی، یو پی وی سی ،مس، آهن، فولاد و غیره  موجود در بازار را درک کنید.

پروفیل PVC چیست؟

پی وی سی (پلی وینیل کلراید) نوعی پلاستیک است که برای طیف گسترده ای از محصولات در زندگی روزمره استفاده می شود و به طور کلی در دو دسته کلی موجود است: سخت و انعطاف پذیر. هر نوع دارای مجموعه ای از مزایا و کاربردهای ایده آل برای صنایع مختلف است. PVC انعطاف پذیر می تواند به عنوان عایق کابل برق و جایگزین لاستیکی عمل کند. پی وی سی سفت و سخت کاربردهای مختلفی در ساخت و ساز و لوله کشی دارد و موادی سبک وزن، مقرون به صرفه و بادوام برای استفاده فراهم می کند.

پی وی سی از گرم کردن گاز  مونومر وینیل کلرید ( (VCM در یک کاتالیزور حاوی یک راکتور در طس فرآیندی به نام “پلیمریزاسیون” ساخته می شود. گاز VCM تا بیش از 200 درجه سانتیگراد گرم می شود، به موجب آن مولکول ها به هم می پیوندند تا مولکول های طولانی تری به نام پلیمر بسازند. سپس نرم‌کننده‌ها اضافه می‌شوند تا محصول انعطاف‌پذیرتری یا به اصطلاح همانPVC  حاصل شود.

برخی از مهمترین مزایای PVC

 • چگالی: PVC در مقایسه با اکثر پلاستیک ها بسیار متراکم است.
 • اقتصاد: PVC به راحتی در دسترس و ارزان است.
 • سختی: پی وی سی سفت و سخت از نظر سختی و دوام رتبه خوبی دارد.
 • استحکام: پی وی سی سخت دارای استحکام کششی عالی است.

پروفیل UPVC چیست ؟

یو پی وی سی در واقع پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی است، که قبل از افزودن نرم کننده ها برای انعطاف پذیری مواد PVC به وجود می آید. این نوعی پلاستیک است که بسیار محکم و سفت است.

UPVC به همان روش پی وی سی، اما بدون افزودن نرم کننده ها، با گرم کردن مونومر وینیل کلرید در یک کاتالیزور حاوی راکتور ساخته می شود. که در این فرایند پلاستیک یو پی وی سی حاصل میشود.

مزیت های مهم یو پی وی سی  عبارتند از:

 • سطح نفوذ پذیری کمترآن که به طور قابل توجهی نیازبه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 • راندمان انرژی بالا
 • افزایش طول عمر تا چند دهه
 • مقاومت در برابر ضربه بالا
 • فریم   UPVC سفید روشن است و با گذشت زمان رنگ خود را حفظ می کند.
 • سفت است و خم نمی شود.
 • قابل بازیافت  است.

چرا پنجره های UPVC بهتر و مقرون به صرفه تراست؟

 پی وی سی (پلی وینیل کلرید) و UPVC (پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی) دو نوع وینیل هستند. آنها به دلیل تطبیق پذیری و انعطاف پذیری برای تولید اشکال مختلف به طور گسترده در صنعت ساختمانی استفاده می شوند.این دو ماده با اینکه از لحاظ ظاهری و نام شباهت دارند اما از لحاظ کارایی و مواداولیه تفاوت دارند وعملکردهای مختلفی را انجام می دهند.

پی وی سی انعطاف پذیر یا معمولی به دلیل افزودن نرم کننده هایی مانند فتالات ها و BPA نسبت به UPVC نرم تر و انعطاف پذیرتر است. در نتیجه، PVC نفوذپذیر است و در طول زمان برای از بین بردن لکه های سطحی نیاز به نگهداری بیشتری دارد. بنابراین،استفاده از آن در ساخت پنجره و درب  دو جداره به هیچ وجه توصیه نمی شود.

PVC انعطاف پذیرنیز معمولاً در ساخت و ساز به عنوان عایق روی سیم های برق یا در کف خانه ها، بیمارستان ها، مدارس و سایر مناطقی که محیط استریل ترجیح داده می شود، استفاده می شود. در برخی موارد، PVC می تواند جایگزین موثری برای لاستیک باشد. پی وی سی سفت و سخت نیز در ساخت و ساز به عنوان لوله برای لوله کشی استفاده می شود.

فتالات ها و BPA اثرات مضری برای محیط زیست و سلامت ما دارند، به ویژه در صورت آتش سوزی که مواد شیمیایی در هوا پخش می شوند. هنگامی که پی وی سی در معرض دمای بالا قرار می گیرد، بخارات سمی از خود ساطع می کند که بسیار مضر هستند.در حالی که UPVC حاوی فتالات یا BPA نیست، که در عین حفظ مزایای قاب پنجره وینیل، محصولی ایمن برای محیط زیست است.

 پروفیل یو پی وی سی در مقایسه با پی وی سی، انعطاف بسیار بیشتری دارد. این پروفیل در برابر شکستگی مقاوم تر بوده، خواص ضربه پذیری و تحمل فشاری بالاتری دارد. فریم پنجره دوجداره در برابر آتش سوزی و اشعه خورشید کاملا مقاوم ساخته شده است. جالب است بدانید که فریم پنجره دوجداره یو پی وی سی به دلیل دارا بودن اکسید تیتان در برابر تغییرات جوی و باران های شدید نیز همچنان کیفیت خود را حفظ می کند.رسانایی کم پنجره های UPVC انتقال حرارت را در آب و هوای گرم به حداقل می رساند و عایق حرارتی عالی را در شرایط خنک تر ارائه می دهد.

از آنجایی کهUPVC یک ماده مستحکم است و به دلیل کارایی حرارتی ، بهره وری انرژی و دوام مقرون به صرفه بوده و انتخابی عالی برای درب و پنجره است.

Upvc (یو پی وی سی)  Pvc (پی وی سی)
انعطاف پذیری ندارد  انعطاف پذیری بالا
نسبت به PVC هزینه بیشتری دارد  کم هزینه
ماندگاری و دوام بالا  دوام کمتر
نفوذپذیرنیست،پس نیاز به نگهداری وتعمیر ندار دنفوذپذیرست،پس نیاز به نگهداری بیشتری دارد
دوستدار محیط زیست: قابل بازیافت، بدون فتالات یا BPAحاوی سموم: فتالات و BPA
انتخاب رنگ محدود  انتخاب رنگ محدود

با توجه به ویزگی های بسیار خوب درب و پنجره دوجداره upvc پرداخت اندکی بیشتر برای آن کاملا منطقی است.

طراحی و ساخت پنجره دوجداره upvc

برای ساخت پنجره های دو جداره، UPVC به حالت مذاب تبدیل می شود و مایع از طریق قالبی که به شکل پروفیل مورد نظر (در این مورد قاب پنجره) شکل می گیرد، تزریق می شود. تقریباً بلافاصله، پروفیل به سرعت سرد می شود که به آن زمان میدهند تا جامد شود. سپس پروفیل ها در طول های مورد نظر بریده می شوند و با استفاده از جوشکاری حرارتی به شکل پنجره مورد نیاز به یکدیگر متصل می شوند. برای تقویت بیشتر، بخش های فولادی گالوانیزه در داخل پروفیل ها ثابت می شوند.

بعداً، شیشه های تخصصی مانند شیشه های سخت شده و شیشه های لمینت در پروفیل ها نصب می شوند تا پنجره های شیشه ای ایمن و کارآمد برای استفاده در خانه یا دفاتر را ایجاد کنند.

نتیجه گیری

حالا شما با توجه به توضیحات جامعی که در این مقاله خواندید به خوبی تفاوت پروفیل های pvc و upvc و کاربردهای آن ها را میدانید ومی توانید در مورد انتخاب مصالحی که برای موقعیت مکانی، آب و هوای محلی و معماری خانه شما مناسب است، تصمیم آگاهانه بگیرید.

ما  برای ارائه محصولی با کارایی بالا و ایمن به مشتریان خود از UPVC در پنجره ها و درهای وینیل خود استفاده می کنیم.شما تنها با چند کلیک ساده می توانید برای ثبت سفارش ساخت درب و پنجره یو پی وی سی ، نحوه ی اندازه گیری دقیق و استعلام قیمت از طریق وب سایت ما اقدام کنید. همه سفارش های ثبت شده در وبسایت هافمن شامل گارانتی و تضمین کیفیت ساخت هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *